Jeskyně a draci – vybíráme formát pro příručku

Při úvaze nad formátem pravidlových příruček jsme vycházeli ze tří premis:

 • musí být skladná
 • musí být odolná
 • musí se v ní dobře číst/listovat

Velké příručky Dungeons and Dragons, Pathfinderu nebo Dragon Age oscilují kolem velikosti A4. Jsou to velké výpravné plnobarevné publikace a velký formát jim díky četným ilustracím opravdu sluší. Velká příručka ale zároveň zabírá hodně místa na stole či v batohu, při čtení musíte používat obě ruce atd.
Některé herní systémy to řeší dvojí verzí příruček – kupříkladu Pathfinder má jak velké výpravné vydání v pevné vazbě, tak malé “kapesní” v paperbacku. My takové možnosti bohužel nemáme, takže jsme se museli rozhodnout pro jediný formát.

Když jsme v roce 2011 pracovali na Příbězích impéria, zalíbil se nám formát B5 (235 x 165 mm). Není sice úplně kapesní, ale je dostatečně skladný a zároveň lze u něj použít dvousloupcový layout. Formát B5 jsme použili u všech rozšiřujících příruček, u příručky vypravěčství Ondřeje Netíka a přešli jsme na něj také u asterionského modulu Sedmý živel.

Pro Jeskyně a draky jsme v návaznosti na naše dobré zkušenosti s formátem B5 zvolili právě tuto velikost i s ohledem na to, že sice budeme mít plnobarevnou úpravu a barevné ilustrace, nemáme však možnosti příručky vybavit tak výpravně, jako velká vydavatelství.

Jedinou změnou oproti našim dříve vydaným publikacím bude pevná vazba, která by měla zaručit delší životnost příruček s ohledem na to, že se s nimi při hře často manipuluje.

Aby se hráči s pánem jeskyně o knížky “nepřetahovali”, rozhodli jsme se Jeskyně a draky rozdělit do dvou příruček, kdy jdena bude obsahovat pravidla pro hráče a druhá pravidla pro Pána jeskyně a bestiář.

3 thoughts on “Jeskyně a draci – vybíráme formát pro příručku

 1. Heliodor

  popravde jsem doufal ve format A4 v tvrde vazbe. uplne idelane s podpisy autoru. neuvazujete o nejake podobne sic limitovane, variante pro predplatitele?

  Reply
  1. Jiří Reiter Post author

   Dobrý den, výroba takovéto limitované edice by byla příliš nákladná, takže v tuto chvíli o ní neuvažujeme.

   Reply
 2. Jiří Šimeček

  Musím říci, že pevná vazba je výborná volba. Pokud jsem to pochopil, je to stejný formát, jako jste zvolili u Sedmého živlu a tam to byla opravdu pecka -tj. jsem s tím naprosto spokojený 🙂

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *