Prokletí s vydávání her na hrdiny

Naše nakladatelství bylo založeno s myšlenkou publikovat zejména hry na hrdiny a doplňky pro ně. Hned první publikací, kterou jsme vydali do světa, byly Příběhy Impéria – hra na hrdiny z viktoriánské anglie. Ke hrám na hrdiny jsme se po jejich vydání ještě několikrát vrátili – ať už formou příručky vypravěčství Ondřeje Netíka, nového Asterionského modulu nebo v podobě povídkových souborů Hry s příběhem ze světů pro rpg.

Hru na hrdiny jako takovou jsme ale vydali již jen jednu – minimalistické rpg Kouzlem a mečem. Plánovali jsme sice vydání dalšího komplexnějšího systému, ale nebylo nám přáno. Málokdo si umí představit, jak komplexním dílem taková hra na hrdiny je – vyžaduje jak kvalitní textovou stránku věci, tak mechanickou. Našim nejambicioznějším počinem mělo být velkolepé rpg Legendy Armandie spoutané do roztodivného pohádkově steampunkového hávu. Projekt bohužel ztroskotal na nedostatku testerů a spoluautorů.

Našim dalším autorksým počinem měla být hra Jeskyně a draci, původně vystavěná na systému AGE vydavatelství Green Ronin (na stejném systému jako kupříkladu Dragon Age rpg). Měli jsme svolení autorů, ovšem hra byla zamýšlená jen v elektronické verzi zdarma ke stažení – komerčně jsme chtěli vydávat doplňky a rozšíření (např. Asterion). Bohužel ani zde jsme nedošli do zdárného konce – nedostatečná hráčská poptávka a autorská nabídka umořila naši motivaci na projektu dále pracovat.

Jiskřičku naděje nakonec znovu zažehlo zveřejnění SRD pro Dungeons and Dragons páté edice – rozhodli jsme se projekt Jeskyně a Draci pozměnit a vydat hru jako českou verzu DnD. Máme k dispozici amaterský, ale komplexní překlad stávající páté edice a máme vlastní původní texty z předchozích projektů. nyní zbývá jen dát vše potřebné dohromady…

Zpracování tak velkého množství textů, revize překladů a zprovoznění tak komplexního systému vyžaduje opravdu velké nasazení, po téměř dvou letech všelijak z rodinných či pracovních důvodů přerušované práce nám málem došla chuť, motivace a síla projekt dokončit. Naštěstí se našli noví spolupracovníci a tek se znovu vrháme do práce.

Co nás čeká

Jeskyně a draky bychom do světa chtěli vypustit v roce 2018. Hráčům již několik let slibujeme druhé vydání Kouzlem a mečem. rádi bychom jej připravili paralelně, ale nechceme nic slibovat. Aby to nebyl jen dotisk, ale skutečně druhá verze, potřebujeme do systému dodat nové věci a protože prakticky rpg již nehrajeme, je to velice komplikované. Přesto máme pro Kam připravené o nové prvky a nové texty. Možná budou i nové ilustrace…

2 thoughts on “Prokletí s vydávání her na hrdiny

 1. Marek

  Fandím vám ať se vám překlad daří a jsou i peníze. Snad jste aspoň oslovili Ondřeje Efraima Kubíka jestli by vám pomohl s překladem knih z prostředí Lone Wolfa, jak jsem vám psal na Facebooku. Já už s ním nejsem v kontaktu. Je bilinguální a znal se s Joe Deverem.

  Reply
  1. Jiří Reiter Post author

   Dobrý den, máte prosím na Odřeje nějaký kontakt? Díky!

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *