Jeskyně a draci – vybíráme formát pro příručku

Při úvaze nad formátem pravidlových příruček jsme vycházeli ze tří premis:

 • musí být skladná
 • musí být odolná
 • musí se v ní dobře číst/listovat

Velké příručky Dungeons and Dragons, Pathfinderu nebo Dragon Age oscilují kolem velikosti A4. Jsou to velké výpravné plnobarevné publikace a velký formát jim díky četným ilustracím opravdu sluší. Velká příručka ale zároveň zabírá hodně místa na stole či v batohu, při čtení musíte používat obě ruce atd.
Některé herní systémy to řeší dvojí verzí příruček – kupříkladu Pathfinder má jak velké výpravné vydání v pevné vazbě, tak malé “kapesní” v paperbacku. My takové možnosti bohužel nemáme, takže jsme se museli rozhodnout pro jediný formát.

Když jsme v roce 2011 pracovali na Příbězích impéria, zalíbil se nám formát B5 (235 x 165 mm). Není sice úplně kapesní, ale je dostatečně skladný a zároveň lze u něj použít dvousloupcový layout. Formát B5 jsme použili u všech rozšiřujících příruček, u příručky vypravěčství Ondřeje Netíka a přešli jsme na něj také u asterionského modulu Sedmý živel.

Pro Jeskyně a draky jsme v návaznosti na naše dobré zkušenosti s formátem B5 zvolili právě tuto velikost i s ohledem na to, že sice budeme mít plnobarevnou úpravu a barevné ilustrace, nemáme však možnosti příručky vybavit tak výpravně, jako velká vydavatelství.

Jedinou změnou oproti našim dříve vydaným publikacím bude pevná vazba, která by měla zaručit delší životnost příruček s ohledem na to, že se s nimi při hře často manipuluje.

Aby se hráči s pánem jeskyně o knížky “nepřetahovali”, rozhodli jsme se Jeskyně a draky rozdělit do dvou příruček, kdy jdena bude obsahovat pravidla pro hráče a druhá pravidla pro Pána jeskyně a bestiář.

4 thoughts on “Jeskyně a draci – vybíráme formát pro příručku

 1. Heliodor

  popravde jsem doufal ve format A4 v tvrde vazbe. uplne idelane s podpisy autoru. neuvazujete o nejake podobne sic limitovane, variante pro predplatitele?

  Reply
  1. Jiří Reiter Post author

   Dobrý den, výroba takovéto limitované edice by byla příliš nákladná, takže v tuto chvíli o ní neuvažujeme.

   Reply
 2. Jiří Šimeček

  Musím říci, že pevná vazba je výborná volba. Pokud jsem to pochopil, je to stejný formát, jako jste zvolili u Sedmého živlu a tam to byla opravdu pecka -tj. jsem s tím naprosto spokojený 🙂

  Reply
 3. Peca

  Příběhy impéria mají příjemnou velikost. Teď jsem to běžel přeměřit a koukám že je to spíše C5, než B5. Totožná velikost jako DrD II a Neklidný Tauril. Takže za mě super, zapadne to do knihovny vedle sebe. 🙂 A tvrdá vazba v této velikosti je tak akorát. Kapesní formát je na houby, ale A4 je nepohodlná na listování a čtení. Zabere spoustu místa na stole, kam se ještě musí vejít mapy, zápisníky, osobní denníky a spousta jiných věcí (brabůrky, chlebíčky, hrníčky či skleničky, lahve…)
  Hlavně ať jsou čitelná písmenka. Raději víc stránek, než písmo na hranici čitelnosti. Holt vetchoztrakost je svinstvo B)

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *