Bájné země

Bájné země (v originále Fabled Lands), to je kultovní klasická gamebooková série, kterou vytvořili dva autoři: Dave Morris a Jamie Thomson. Bájné země byly poprvé publikovány v průběhu 90. let, proslavily se svou epickou šíří a volností.

Původně byla plánována série dvanácti knih, ale v letech 1995 až 1996 jich vyšlo pouze šest, poté byla série zrušena. V roce 2015 byla spuštěna kampaň na Kickstarteru s cílem financovat výrobu sedmé knihy. Kampaň byla velice úspěšná, sérii tak aktuálně tvoří sedm knih. Každá z nich reprezentuje jinou oblast ve fantastickém světě. Hráči mají možnost tyto oblasti prozkoumávat, plnit úkoly, bojovat s monstry a rozhodovat o vlastním osudu.

Image without description

Bájné země se v mnoha ohledech odchylují od jiných gamebooků – hlavním rozdílem je otevřený, volný herní styl. V klasických gameboocích zpravidla dostane postava lineární úkol. Když hráč úkol splní, gamebook skončí. Bájné země poskytují hráči celý fantastický svět, ve kterém se může toulat a dělat si, co chce, bez jakýchkoli omezení nebo linearity. Neexistuje žádný stanovený úkol a neexistuje způsob, jak sérii "dokončit" (pokud hráč nezemře). V sedmi vydaných knihách jsou stovky různě dlouhých úkolů. Hráč se jim může věnovat podle svého uvážení, nebo trávit čas úplně jinými činnostmi - putováním, obchodováním, průzkumem nebo rozvíjením svých schopností.

Knihy v sérii

# český název orginální název
1 Válkou zmítané království The War-Torn Kingdom
2 Města zlata a slávy Cities of Gold and Glory
3 Over the Blood-Dark Sea
4 The Plains of Howling Darkness
5 The Court of Hidden Faces
6 Lords of the Rising Sun
7 The Serpent King's Domain