Image without description


Ke stažení | Herní svět | Pravidla hry | Hexová mapa | Dobrodružná místa | Tvrz | Jiné světy | Kde si zahrát?


Zapovězené země představují nové pojetí klasických fantasy her na hrdiny. V tomto sandboxovém survivalovém RPG nehrajete hrdiny, kteří se vypravují plnit úkoly určované někým jiným - naopak, jste tuláci a ničemové odhodlaní zapsat se do historie prokletého světa. Budete objevovat ztracené hrobky, bojovat s ukrutnými příšerami, bloudit divočinou, a pokud se toho dožijete, možná si i vybudujete a budete bránit svou vlastní tvrz.

Zapovězené země se pyšní moderními herními mechanikami. Snoubí se v nich to nejlepší ze starého i z nového a vzniká tak svěží, vzrušující RPG, jaké jste ještě neviděli.

Zapovězené země lze pořídit ve stylovém krabicovém vydání, k mání jsou i samostatné příručky a doplňky (mapy, samolepky, kostky...). K mání je rozšíření Quetzelina jehla čítající 4 dobrodružná místa a Krkavcova čistka.

Obsah krabice

example

  • Průvodce hráče v pevné vazbě. Obsahuje pravidla pro rychlou tvorbu postav, nelítostný boj, smrtící magii, nebezpečné cestování a budování vaší vlastní tvrze - to vše snadno přenosné i do jiných herních světů.
  • Příručka vypravěče v pevné vazbě. Obsahuje pestrý a podrobný popis herního světa Zapovězených zemí, rozsáhlý ilustrovaný bestiář, početná náhodná setkání a tři kompletní dobrodružná místa.
  • Brožurka Legendy a dobrodruzi, která vám pomůže dobarvit si postavy a vdechnout jim osobitost.
  • Velká barevná mapa, díky níž můžete Zapovězené země prozkoumávat, jak uznáte za vhodné, hex po hexu.
  • List samolepek s dobrodružnými místy a náhrobky, s jejichž pomocí proměníte herní mapu v žijící, nadčasový záznam svých dobrodružství.

Hra je k mání v krabicové verzi, k níž budete potřebovat jen kostky – nemáte-li je doma, je možné koupit jak zdobenou, tak nezdobenou variantu. Objednat lze též samostatné příručky a doplňky jako mapu či karty, ty však nejsou ke hře nezbytně nutné.


objednat hru pravidla pro rychlý start


Ke stažení

Oficiální materiály

Neoficiální materiály

Další materiály

Videa


Zapovězené země ilustroval legendární švédský kreslíř Nils Gulliksson a neméně nadaný Simon Stålenhag. Herní svět pochází z pera uznávaného spisovatele a herního autora Erika Granströma, pravidla navrhl tým Free League, který se proslavil mimo jiné hrami Mutant: Year Zero, Coriolis: The Third Horizon a Tales from the Loop RPG.


Herní svět

example

Pestrý a propracovaný herní svět Zapovězených zemí napsal uznávaný fantasy spisovatel Erik Granström. Při prvním pohledu připomíná svět klasické fantasy, ale během hry vám vyjeví mnohé překvapivé zvraty a tajemství. Hra však po hráčích nevyžaduje, aby si před hraním načítali dlouhá historická pojednání. Místo toho objevujete barvité dějiny Zapovězených zemí kousek po kousku až v průběhu hry, prostřednictvím systému takzvaných legend.

Herním světem Zapovězených zemí je rozsáhlé odlehlé údolí, jemuž se kdysi říkalo Krkavčí země, dokud ho před třemi staletími neovládl čarotepec Zygofer. Když pak musel čelit nelítostným orkům, otevřel temné brány a uchýlil se ke spolupráci s démony. To mu přivodilo zkázu. Zygofer propadl temnotám a zmocnil se trůnu Krkavčích zemí. Po jeho boku usedla jeho dcera Therania.

Aby jejich zhoubný vliv nemohl pronikat dál, nechal král jižní země vybudovat v horském průsmyku obrovskou zeď a zakázal mluvit o tom, co se odehrálo. Od těch dob se čarotepcovu panství říká Zapovězené země. V těch končinách dodnes hlídkují Zygoferovi pohůnci, obávaní Rezaví bratří, ale samotného čarotepce už dlouhá léta nikdo nespatřil. Polohlasem se šíří ustrašené drby, že se proměnil v démonickou bytost...

Dnes jsou Zapovězené země místem bez zákona, kde se krajinou potulují démoni a temné stvůry, zatímco běžní obyvatelé se opevňují v nepočetných vískách. Jen blázni a odvážlivci, tuláci a ničemové, si troufají vzdálit se od domova a hledat slávu a poklady ve starých rozvalinách.

Pravidla hry

example

Pravidla Zapovězených zemí jsou postavená na oceňovaném enginu Year Zero, který byl využit už v hrách Mutant: Year Zero, Tales from the Loop RPG a Coriolis - The Third Horizon. Základní mechanika využívá šestistěnné kostky, kromě nich přijdou v Zapovězených zemích ke slovu i k8, k10 a k12 - při používání mocných artefaktů a magických předmětů.

Jádrem hry je přežívání v divočině. Stejně jako v Mutant: Year Zero platí, že když postavy zanedbají hledání potravy a vhodného tábořiště, začnou jim klesat vlastnosti. Boj je rychlý a zběsilý, přičemž systém pro boj zblízka byl výrazně rozšířen o spoustu taktických možností, díky nímž nebudou žádné dvě bitky stejné. Magie je divoká, nebezpečná a nepředvídatelná.

Vlastností a dovedností je omezený počet, což umožňuje rychlou tvorbu postavy. Pestrý výběr talentů však postavám dodává pravidlovou hloubku a otevírá příležitosti k dalšímu rozvoji. Talenty jsou odstupňované, aby poskytovaly ještě víc variability a různé cesty vývoje postav.

Objevujte svět hex po hexu

example

Středobodem hry je nádherná herní mapa od Tobiase Tranella, která zobrazuje Zapovězené země v celé jejich kráse. Mapa se dělí na deset různých typů terénu a k vyhodnocování pohybu využívá hexovou mřížku.

Díky mapě se můžou hráči vydat, kam chtějí, a prozkoumávat svět, jak uznají za vhodné. Kampaň je stavěná modulárně pomocí systému dobrodružných míst. Vypravěč tak má jistotu, že hráči neminou příběh, a zároveň je nemusí vodit za ručičku.

Rychlá a šikovná pravidla ošetřující cestování, průzkum, hledání potravy, lov, táboření, odpočívání a další činnosti zajišťují, že každá postava si v družině najde svou roli. Hra obsahuje i systém pro generování nebezpečných překážek a napínavých setkání, jimiž může Vypravěč hráče kdykoli potrápit.

Hra navíc obsahuje samolepky znázorňující klíčové události, dobrodružná místa, a dokonce i náhrobky zabitých hráčských postav. Jejich lepením na mapu ji postupně přetvoříte v žijící, osobitou kroniku vaší kampaně. (Mapa je oboustranná, abyste mohli kampaň začít odznova.)

Dobrodružná místa

Zapovězené země využívají systém dobrodružných míst. Jedná se o lokace obsahující různé scénáře, které může Vypravěč umístit kamkoli na mapu. Dobrodružná místa se dělí do tří kategorií (vesnice, hrad a jeskyně), přičemž symboly těchto tří kategorií se nacházejí na mnoha hexech mapy. Když se pak hráči vypraví třeba na místo, kde je na mapě vyznačená vesnice, Vypravěč se rozhodne, které dobrodružné místo do tohoto hexu umístí.

Každé dobrodružné místo představuje zajímavý scénář točící se kolem jedné lokace a postavený tak, aby se dal rozehrát různými způsoby. Dobrodružná místa obsahují intriky, postavy, poklady a doporučené události. Mnohá z nich rozvíjejí historii Zapovězených zemí a jsou napojená na hlavní kampaň zvanou Krkavcova čistka, vždy se ale dají hrát i samostatně a v jakémkoli pořadí.

Ke každému dobrodružnému místu je připojená nádherně ilustrovaná mapa. Hlavní herní sada obsahuje několik kompletních dobrodružných míst.

Vybudujte si tvrz

example

Pokud hráčské postavy vyváznou ze starodávných krypt naživu, s trochou štěstí si s sebou odnesou trochu zlata a dalších pokladů. Jednoho dne je možná budou chtít investovat do něčeho trvalejšího - do své vlastní tvrzi.

Až postavy obsadí nějaký starý hrad nebo zaprášené kobky, můžou si je přebudovat na vlastní sídlo. Pomocí svižných a účinných mechanik pak tuto tvrz můžou dál rozvíjet a rozšiřovat ji o další budovy, třeba kovárnu, mlýn, zahradu nebo silnější opevnění.

Tvrz je místem odpočinku mezi dobrodružstvími a bezpečným útočištěm před nestvůrami, které se toulají krajinou. Vyžaduje ale určitou údržbu, a navíc může lákat pozornost ostatních, kteří chtějí postavám ukrást nabytá bohatství.

Spousta klasických fantasy RPG naráží na problém, že hráčské postavy jsou po pár dobrodružstvích nechutně bohaté a nemají, za co by své zlato utratily. Mechanika tvrze v Zapovězených zemích tento problém řeší, a navrch ještě dává za vznik celé řadě nových scénářů.

example

Hraní v jiných světech

Zapovězené země mají propracovaný herní svět s bohatou mytologií. Jde o nový přístup ke klasickému fantasy a my doufáme, že se vám bude líbit. Zároveň si ale uvědomujeme, že mnozí hráči už mají i jiné oblíbené světy, ať už z dalších her, knih, filmů nebo domácích kampaní, a chtěli by hrát v nich.

Proto jsou pravidla Zapovězených zemí a struktura jejich sandboxové kampaně pojatá tak, aby se daly snadno přenést do odlišných prostředí. Dobrodružná místa můžete s pár drobnými úpravami snadno zasadit do jiných fantasy světů. Stačí vám hexová mapa světa, ve kterém chcete hrát, a můžete začít.

Kdy si můžete Zapovězené země zahrát?

Zapovězené země jsou k dispozici na těchto místech:

město místo adresa kontakt
Brno SVČ Lužánky SVČ Lužánky - pracoviště Lány, Lány 3, Brno, 62500 lany.luzanky.cz
Brno Deskoherní klub Brno facebook
Brno Dům rytířských ctností Hermannova 3, Brno – Starý Lískovec drcbrno.cz
České Budějovice Českobudějovické herní společenstvo klubovna oddílu Toulavý vítr, Pasovská ulice - Stromovka
České Budějovice DDM České Budějovice U Zimního stadionu 1, 370 01 České Budějovice ddmcb.cz
České Budějovice kroužek zábavné logiky a deskových her České Budějovice, Riegrova 1
Děčín Děčínský 3. oddíl vodních skautů Dvořákova 1332/16, 40501 Děčín I trojka.vodniskautidecin.cz
Hodonín Hodonínský herní klub Elysium Ekocentrum Hodonín, Červené domky 4A deskovky.wz.cz
Hradec Králové District 5 Havlíčkova 292/1, 500 02 Hradec Králové district5.cz
Karviná Múza Karviná s. z. muza.estranky.cz
Liberec Jotunheim Železná 248/10, 46001 Liberec jotunheim.cz
Litomyšl Klub deskových her Axon Středisko volného času Litomyšl, Dukelská 534, 570 01 Litomyšl facebook
Olomouc Klub deskových her DoUPě Olomouc učebna 1.037, Tř. 17. listopadu 12, 771 46, Olomouc
Ostrava SMĚR Centrum volného času Vaňkova 1012/50, 700 30 Ostrava-Bělský les [smerprodeti.cz](SMĚR Centrum volného času)
Pardubice Krajská knihovna v Pardubicích Pernštýnské nám. 77, 530 94 Pardubice knihovna-pardubice.cz
Plzeň komunitní centrum v Plzni
Podbořany Herní klub při gymnázium v Podbořanech Gymnázium, budova A, učebna oktávy - přízemí, Komenského 843, Podbořany gymnazium.podborany.cz
Praha 2 Gwint klub Husitská 48, Praha 2 gwint.cz
Praha 3 Klub deskových her na VŠE místnost 308 SB, Vysoká škola ekonomická, nám. W. Churchilla 4, Praha 3 deskovehry.vse.cz
Praha 3 DDM Praha 3 - Ulita Na Balkáně 2866/17a, 130 00 Praha 3 ulita.cz
Praha 7 Fyft Vnitroblok hamFactory - Osadní 774/35, 170 00 Praha 7 - Holešovice fyft.cz
Praha 10 Svět deskových her Kubánské náměstí 1268/9100 00 Praha 10 svet-deskovych-her.cz
Praha 10 Tlama Games K Botiči 1453/6, 101 00, Praha 10 tlamagames.com
Ústí nad Labem Herní klub UZEL Ústí nad Labem Severočská vědecká knihovna, Velká Hradební 49 uzel.online
Praha 10 Bohemia Boards and Brews Charkovska 441/18, 101 00 Praha 10 — Vršovice bohemiaboardsandbrews.com
Sokolov Deskové hry – MDK Sokolov 5. května 655, Sokolov facebook
Třebíč Halahoj Studentský klub Katolického gymnázia Halahoj, domeček za tělocvičnou v areálu školy, Otmarova 22 halahoj.org
Valašské Meziříčí Středisko volného času Domeček Valašské Meziříčí Valašské Meziříčí, Zdeňka Fibicha 287, 757 01 domecekvalmez.cz
Znojmo Klub Runa Znojmo Jarošova 1335/14, 669 02 Znojmo facebook

Kde to žije?

Buďte v obraze a sledujte nás na: